17.03 - 18.03.2018
Warsztaty z Ernesto Bazanem
Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez Ernesto Bazana i Tomasza Tomaszewskiego, które towarzyszą wystawie Trylogia kubańska.
OPIS I CEL WARSZTATÓW
Celem warsztatów jest krytyczna analiza zdjęć oraz projektów fotograficznych zgłoszonych przez uczestników. Szczególny akcent zostanie położony na sposoby budowania spójnej narracji w obrębie cyklu fotograficznego, umiejętność formułowania autorskiego komentarza oraz adekwatny do przyjętych założeń dobór środków twórczych.
Dyskusji nad pracami uczestników towarzyszyć będzie analiza wybranych książek fotograficznych. Udostępnione zostaną dwa niepublikowane dotąd photobooki Ernesto Bazana, dające wgląd w metody pracy artysty i sposoby edycji jego zdjęć.
Im dłużej uczę fotografii, tym wyraźniej widzę, jak istotna w pracy fotografa jest umiejętność edycji własnych zdjęć. Jestem przekonany, że to właśnie edycja jest piętą achillesową wielu z nas – przekonuje Bazan.
Warsztaty będą miały formę dwóch ośmiogodzinnych sesji, podzielonych na czterogodzinne bloki, w ramach których szczegółowej ocenie zostaną poddane prace zaproponowane przez każdego z uczestników.
O PROWADZĄCYM
Ernesto Bazan – ur. 1959 w Palermo na Sycylii. Jeden z najbardziej uznanych na świecie współczesnych artystów, zajmujący się fotografią humanistyczną. Absolwent fotografii nowojorskiej School of Visual Arts. Od swojej pierwszej wizyty w 1992 roku, przez blisko 25 lat dokumentował przemiany społeczno-polityczne Kuby oraz krajobrazy wyspy. Od 2002 roku prowadzi warsztaty fotograficzne, poświęcone tematyce Ameryki Łacińskiej. Mieszka w Veracruz w Meksyku.
Jest autorem kilku książek fotograficznych: The Perpetual Past, Passing Through, The First Twenty Years, Island, Molo Nord, Al Campo. W maju 2009 roku jego album Bazan Cuba otrzymał tytuł książki roku w ramach New York Photo Festival.
Bazan jest także laureatem wielu prestiżowych konkursów i nagród z dziedziny fotografii, w tym m.in. World Press Photo, Dorothea Lange – Paul Taylor Prize czy The W. Eugene Smith Grant. Jego prace znajdują się w kolekcjach Museum of Modern Art w Nowym Jorku, International Center of Photography w Nowym Jorku, San Francisco Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliothèque nationale de France w Paryżu, Fondazione Italiana per la Fotografia w Turynie, Center for Documentary Studies at Duke University w Durham i innych.
Zgłoszenia: warsztaty@instytutfotografiifort.org.pl
W zgłoszeniu należy przesłać krótki list motywacyjny oraz 15 fotografii reprezentujących jeden spójny temat, lub do 15 zdjęć pojedynczych, które podczas warsztatów zostaną ułożone w taki sposób, aby czytelnie i przekonywująco reprezentować odmienność, oryginalność oraz wrażliwość autora.
Pliki powinny mieć wymiar 3000 px - dłuższy bok i rozdzielczość 72 dpi.
Przewidując duże zainteresowanie warsztatami, prosimy nie zwlekać ze zgłoszeniami. Ostateczny termin to: 26.02.2018.