10.02 - 09.04.2017
Michał Szlaga. Polska
Wystawa Polska jest efektem przeszło 15 lat pracy fotografa Michała Szlagi. To tysiące zdjęć, które składają się na swoisty pamiętnik z podróży podejmowanych przez fotografa przez tytułową krainę – Polskę. Michał Szlaga mieszka w Gdańsku, lecz niemal nieustannie jest w drodze. Tego wymaga od niego jego zawód. Logistykę podróży opanował do perfekcji: poznał na pamięć menu w warsach PKP, wie gdzie i o jakiej porze stoją „tirówki”, wie jak się ułożyć w pekaesie, żeby choć na chwilę odespać nieprzespaną noc.
Zawsze podróżuje z amatorskim, miniaturowym, analogowym aparatem Olympusem mju II, który mimo swojej prostoty, niskiej ceny i niewielkiej trwałości, zyskał wśród fotografów status kultowego. Jest dyskretny, niepozorny, bardzo mały, a przede wszystkim zupełnie „niepoważny”, co sprawia, że fotografowi łatwo podejść z takim urządzeniem blisko ludzi. Szlaga w „Polsce” jest bez wątpienia trochę wścibskim podglądaczem, który przyłapuje swoich bohaterów w momentach, w których się tego najmniej spodziewają. Nie interesuje go jednak ośmieszenie ludzi, lecz odnalezienie w ich gestach i wyrazie ich twarzy pewne uniwersalne, podstawowe emocje.
Zdjęcia do cyklu Polska powstawały zawsze „przy okazji”, to zawsze szybkie migawki podpatrzone w drodze, niespodziewane i niezamierzone spotkania, spontaniczne kadry rzeczywistości. Mimo swojej intencjonalnej wyrywkowości i fragmentaryczności, projekt jest bardzo spójny estetycznie – jest bowiem – pomijając warstwę dokumentalną – efektem poszukiwania przez fotografa piękna w banalności: to na przykład efemeryczna tęcza dostrzeżona nad umywalką w wagonie PKP, ciąg czerwonych świateł na zakorkowanej ulicy widzianej z estakady, krajobrazy fotografowane o zmierzchu.
Michał Szlaga ogląda Polskę z perspektywy pociągu, z samochodu, czy jako przechodzień – rzadko jest uczestnikiem zdarzeń, ale niemal zawsze potrafi podejść bardzo blisko tego, co go interesuje. Ta Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie.
O ARTYŚCIE
Michał Szlaga – ur. w 1978 roku, absolwent oraz wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się fotografią i wideo. Debiutował serią inscenizowanych autoportretów pod tytułem “What made me?”. Systematycznie dokumentuje polską rzeczywistość (“Reality"/ 2007, "Prostytutki"/ 2010). W latach 2000 – 2013 zajmował się fotografowaniem Stoczni Gdańskiej – na słynny już projekt Stocznia składają się fotografie dokumentujące ostatnie lata Stoczn Gdanskiej. W grudniu 2016 roku do kolekcji paryskiego Centrum Pompidou trafił cały projekt "STOCZNIA" (Odbitki, slajdy, video oraz wydana w 2013 r. książka "Stocznia"). W 2015 razem z malarzem Tomkiem Kopcewiczem rozpoczął projekt "Odyseja".
Od wielu lat współpracuje z prasą, publikował m.in. w Malemen, Przekrój, Newsweek Polska, Twój Styl czy Viva!.
DODATKOWE INFORMACJE
Partner wystawy: HOLYART
Mecenasi Fundacji: White Stone Development oraz Fort Mokotów
KALENDARIUM POKAZÓW WYSTAWY "POLSKA"
Instytut Fotografii Fort 10.02-9.04.2017
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (wystawa zbiorowa "Późna polskość") 31.03-06.08.2017
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017 (pokaz specjalny) 4.06.2017
Festiwal Fotocooltura 9-11.06.2017
Galeria PF Centurm Kultury Zamek w Poznaniu 1.08-1.09.2017
MICET Muzeum Interaktywne, Teatr Stary w Krakowie 16.09-30.09.2017
Galeria im. Jana Tarasina w Kaliszu
OFERTA I WYPOŻYCZENIE WYSTAWY
Wszystkie fotografie pokazywane na wystawie są dostępne w sprzedaży. Pełną prezentację, zawierającą wymiary, edycje, techniki oraz cennik można pobrać tu
W sprawie wypożyczenia wystawy prosimy o kontakt: biuro@fiff.org.pl