20
19
2
3
IMG_7263-b
IMG_7245-b
IMG_7234-b

2016-12-28

Olga Markowska. Topografia Pamięci

W projekcie “Topografia pamięci” Olga Anna Markowska podejmuje temat gdańskich cmentarzy niepełniących obecnie funkcji sepulkralnej. Przybliża historię związaną z miejscami, które gasną w świadomości obecnych mieszkańców Gdańska często niezdających sobie sprawy z ich wartości. Spacer po dawnych gdańskich nekropoliach jest niestety opowieścią o zapomnieniu. 
 
Po drugiej wojnie światowej w Gdańsku nastąpiła prawie stuprocentowa wymiana społeczności. Nowi przybysze musieli oswoić się z dawnym dziedzictwem, które zastali w otaczającej ich przestrzeni. Nastąpił proces identyfikacji z nowym miejscem zamieszkania, któremu często towarzyszyło wypieranie jego dziedzictwa. Jednak zbiorowa pamięć zawarta w ulicach, budynkach, murach, a także cmentarzach, stanowiłamost między przeszłością a teraźniejszością. Oswojenie tego dziedzictwa to warunek ugruntowania i ustabilizowania nowej, powojennej tożsamości gdańskiej.
 
Nieczynne cmentarze są istotną częścią wypełnionej znaczeniami mapy mentalnej współczesnych gdańszczan. Należą obecnie bardziej do sfery symboliki, niż namacalnej urbanistyki, pełniąc funkcję niematerialnych form w przestrzeni miasta upamiętniających jego dawnych mieszkańców. 
 
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.