SzlagaPolska#_1
SzlagaPolska#_8
SzlagaPolska#_7
SzlagaPolska#_10
SzlagaPolska#_6
SzlagaPolska#_5
SzlagaPolska#_4
SzlagaPolska#_3
SzlagaPolska#_2

Instytut Fotografii Fort

10.02-9.04.2017

 

2017-02-10

Michał Szlaga. POLSKA

Wystawa Polska jest efektem przeszło 15 lat pracy fotografa Michała Szlagi. To tysiące zdjęć, które składają się na swoisty pamiętnik z podróży podejmowanych przez fotografa przez tytułową krainę – Polskę. Michał Szlaga mieszka w Gdańsku, lecz niemal nieustannie jest w drodze. Tego wymaga od niego jego zawód. Logistykę podróży opanował do perfekcji: poznał na pamięć menu w warsach PKP, wie gdzie i o jakiej porze stoją „tirówki”, wie jak się ułożyć w pekaesie, żeby choć na chwilę odespać nieprzespaną noc. 
 
Zawsze podróżuje z amatorskim, miniaturowym, analogowym aparatem Olympusem mju II, który mimo swojej prostoty, niskiej ceny i niewielkiej trwałości, zyskał wśród fotografów status kultowego. Jest dyskretny, niepozorny, bardzo mały, a przede wszystkim zupełnie „niepoważny”, co sprawia, że fotografowi łatwo podejść z takim urządzeniem blisko ludzi. Szlaga w „Polsce” jest bez wątpienia trochę wścibskim podglądaczem, który przyłapuje swoich bohaterów w momentach, w których się tego najmniej spodziewają. Nie interesuje go jednak ośmieszenie ludzi, lecz odnalezienie w ich gestach i wyrazie ich twarzy pewne uniwersalne, podstawowe emocje. 
Zdjęcia do cyklu Polska powstawały zawsze „przy okazji”, to zawsze szybkie migawki podpatrzone w drodze, niespodziewane i niezamierzone spotkania, spontaniczne kadry rzeczywistości. Mimo swojej intencjonalnej wyrywkowości i fragmentaryczności, projekt jest bardzo spójny estetycznie – jest bowiem – pomijając warstwę dokumentalną – efektem poszukiwania przez fotografa piękna w banalności: to na przykład efemeryczna tęcza dostrzeżona nad umywalką w wagonie PKP, ciąg czerwonych świateł na zakorkowanej ulicy widzianej z estakady, krajobrazy fotografowane o zmierzchu. 
 
Michał Szlaga ogląda Polskę z perspektywy pociągu, z samochodu, czy jako przechodzień – rzadko jest uczestnikiem zdarzeń, ale niemal zawsze potrafi podejść bardzo blisko tego, co go interesuje. Ta Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie.
 
Kalendarium pokazów wystawy "Polska":
Instytut Fotografii Fort 10.02-9.04.2017
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (wystawa zbiorowa "Późna polskość") 31.03-06.08.2017
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017 (pokaz specjalny) 4.06.2017
Festiwal Fotocooltura 9-11.06.2017
Galeria PF Centurm Kultury Zamek w Poznaniu 1.08-1.09.2017
MICET Muzeum Interaktywne, Teatr Stary w Krakowie 16.09-30.09.2017
Galeria im. Jana Tarasina w Kaliszu