2_72dpi
27_24_32_ksiazka-male
10_24_32_ksiazka

24.07-13.09.2020

Galeria IFF

ul. Racławicka 99, budynek B

2020-07-24

Kasia Bielska. Ciała nieułożone

Mam na dłoni linię przerywaną, która przechodzi przez wszystkie czubki palców i zagłębienia między nimi. Jakby szlaki wędrówek na mapach gór. To szew, którym się skleiłam. Najpierw go zrobiłam, potem dopiero nadałam mu znaczenie. Gest nie był planowany. 
 
W pracy metodą Lowena moje ciało jest poddane ciągłej obserwacji. Kluczowe jest nie to, co mówię, lecz to, co robię ze swoim ciałem. Moje gesty i ukryte w nich emocje. 
 
Ufam ciału. Ono nie daje się oszukać.
 
Uzmysłowiłam sobie niedawno tę paralelę między mną – fotografką, która obserwuje ciało fotografowane, a mną – poddaną terapii, w której sama jestem obserwowana, a zakodowane w moim ciele emocje są analizowane.
 
Dałam ogłoszenie na Instagramie. Postawiłam w nim dwa warunki: po pierwsze, oczekiwałam surowej szczerości, a po drugie – wykluczyłam modeli i modelki. Bo to odbiera prawdziwość. 
W zdjęciach szukałam momentów, w których ciało jest zawieszone między gestami, nieułożone, bo już wyszło z jednej pozy, ale nie zdążyło jeszcze przybrać następnej. W takich momentach ciało jest piękne w swojej bezbronności.
 
Zdjęcie z ręką ojca – to ostatnie zdjęcie, jakie mu zrobiłam. Nie mam pojęcia, czy jest dobre, czy złe, ale to nie ma znaczenia.
 
Na wystawie zaprezentowanych zostanie 37 zdjęć z lat 2016-2020, jednak jej trzon stanowią zdjęcia, które fotografka zrealizowała w ciągu kilku pierwszych miesięcy 2020 roku. Spośród blisko 60. osób, które odpowiedziały na ogłoszenie opublikowane przez artystkę na Instagramie wybrała dziesięć i zaprosiła każdego oddzielnie na intymną, szczerą sesję zdjęciową.
 
Instytut Fotografii Fort zaprasza również na trzy oprowadzania z udziałem autorki i kuratora, które odbędą się 25 lipca, 22 sierpnia i 12 września o godz 13:00 oraz wrześniowe warsztaty z fotografii modowej z Kasią Bielską.
 
Warsztaty przygotowane we współpracy z Fashion Designer Awards mają nowatorską formułę. Wyłonieni w czasie rekrutacji uczestnicy warsztatów oraz finaliści Fashion Designer Awards zostaną dobrani w dziesięć dwuosobowych zespołów fotograf/projektant by przez blisko dwa tygodnie opracowywać koncepcję sesji modowej, którą zrealizują pod okiem Kasi Bielskiej. Fotografie, które powstaną w trakcie warsztatów zostaną pokazane na wystawie w czasie finału konkursu FDA 9 października 2020 r.
Zgłoszenia przyjmowane będą od 27 lipca do 23 sierpnia 2020 r. Wszystkie informacje dotyczące warsztatów będę dostępne na profilu facebookowym https://www.facebook.com/instytutfotografiifort/ oraz na stronie internetowej http://instytutfotografiifort.org.pl/warsztaty
 
Kurator wystawy: Krzysztof Miękus
Wernisaż: 24 lipca 2020 (piątek), godz. 16:00-21:00
Adres: Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort), Fort Mokotów, ul. Racławicka 99, Warszawa
Godziny otwarcia: środa-piątek 14:00-18:00; sobota-niedziela 12:00-18:00
Oprowadzania z udziałem autorki i kuratora: 25 lipca, 22 sierpnia, 12 września o godz. 13.00 (liczba miejsc na oprowadzania jest ograniczona, obowiązują bilety, które można kupić na stronie http://sklep-iff.pl)
Cena biletu w dniach 25.07.2020 – 13.09.2020: 7 zł
 
W związku z pandemią w galerii obowiazują następujące zasady:
• wszyscy goście proszeni są o założenie masek i dezynfekcję rąk przed wejściem do galerii,
• jednocześnie w galerii może przebywać maksymalnie 30 osób, 
• prosimy o zachowanie dwumetrowej odległości od innych zwiedzających,
W trakcie wernisażu nie będzie oficjalnego otwarcia ani przemówienia, ale zapraszamy do rozmów indywidualnych z artystką i kuratorem.
 
Mecenasi Fundacji IFF: Fort Mokotów, White Stone Development
Partnerzy: Studio 99, Stroer, Artibo, G’rls ROOM
 
Kasia Bielska jest absolwentką Wydziału Operatorskiego w Szkole Filmowej w Łodzi. Urodziła się w Warszawie, aktualnie tam mieszka i tworzy. Po studiach swoim dyplomem wygrała kilka konkursów fotograficznych w tym, jako jedyna polka prestiżowy Sony World Photography Awards w kategorii „Contemporary Issue”. Była finalistką światowego konkursu Adobe Design Achievement Awards, czy Viva Photo Awards w kategorii beauty. Trzy razy, w latach: 2014, 2015, 2018 zdobywała Golden Sward w reklamowym konkursie KTR.
Będąc finalistką New York Photo Awards spędziła rok w Nowym Jorku, gdzie fotografowała dla Pratt Institute, Lab Magazine, Nylon, Founders & Followers, Gods Magazine, IMG Models i wielu innych. Prace Kasi Bielskiej można było obejrzeć w ramach prestiżowego World Photography Festival w Londynie, Riga Photomonth.
Oszczędna forma prac oraz niedosłowny sposób, w jaki Kasia porusza się w obszarze mody, płynnie przenosi jej prace w obszar sztuki.