004

7.12.2018 - 27.01.2019

środa-piątek 14.00-18.00

sobota-niedziela 12.00-18.00

2018-12-07

ANATOL KOTTE. ICONICATION

Wystawa Iconication niemieckiego portrecisty Anatola Kotte jest przekrojową prezentacją dorobku twórczego obejmującego niemal cztery dekady. Od roku 1981, gdy jako osiemnastolatek kandydował na stanowisko asystenta fotografa w lokalnym studio, przez lata współpracy z magazynami społeczno-kulturalnymi, jak m.in. Tempo czy Wiener, Kotte rozwija portfolio wizerunków przedstawicieli świata kultury, polityki i show-businessu. To bohaterowie masowej wyobraźni, których wnikliwe studia stały się jego znakiem rozpoznawczym.
 
Tytułując wystawę Iconication – za wydanym w 2015 roku albumem, będącym summą dotychczasowej twórczości – Kotte komplikuje odbiór pozornie prostych, mainstreamowych obrazów. Świadomie odsyła do wieloznacznego pojęcia ikony, stanowiącego klucz do zrozumienia metody i efektów jego pracy. Wiele namysłu, niewiele kadrów – tak w skrócie opisuje analityczny i empatyczny proces, poprzedzający akt naciśnięcia migawki aparatu.
 
Słowo ikona ma bowiem rodowód w greckim eikon, wskazującym na podobieństwo, ale i odrębność tego, co widzimy od tego, co de facto było i jest przedstawiane. Jak proces multiplikacji i masowej dystrybucji obrazów zmienia wyrazy „prawdziwych" twarzy, zastępując je seriami nowych? Na czym polega szczególna aura bohaterów kolorowych magazynów, wielkoformatowych plakatów i setek przedstawień, powielanych w internecie? Na ile ich życzliwość jest funkcją tożsamościowej mediacji, której nieuchronnie podejmuje się każdy fotograf-portrecista?
 
Spędzenie czasu z drugim człowiekiem i nawiązanie z nim głębszej relacji jest niezbędne, by stworzyć dobry portret – twierdzi Kotte, podkreślając, jak ważna w procesie twórczym jest więź z fotografowanym. Katalog sportretowanych przez niego osobistości obejmuje m.in. Geraldine Chaplin, Ewana McGregora, Jeffa Goldbluma, Florence Welch, Dianę Krall czy  Rihannę. Są wśród nich także czołowi przedstawiciele niemieckiej kultury, polityki, świata sportu i show-businessu, jak Angela Merkel, Gerhard Schroeder, Joachim Glauck czy Til Schwiger.

Wystawa w Instytucie Fotografii Fort stanowi pierwszą prezentację dorobku Anatola Kotte w Polsce. Składa się z blisko 80 portretów kluczowych reprezentantów kultury współczesnych Niemiec.
 
Wystawa została zrealizowana przy wsparciu Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.
 
Sponsorzy wystawy: mBank, White Stone Development
 
Wernisaż wystawy: 7 grudnia 2018 (piątek), godz. 19.00
Wstęp w wieczór otwarcia: bezpłatnie
Cena biletu w dniach 8.12.2018 – 27.01.2019: 7 zł