ROSOWKA_140x217cm

2019-10-05

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE Z PAWŁEM BOWNIKIEM

Zapraszamy do udziału w dwudniowych warsztatach fotograficznych z artystą wizualnym Pawłem Bownikiem, które odbędą się w dniach 5-6.10.2019.
 
Wielkoformatowe fotografie Bownika przedstawiają tematy związane z młodością, rekonstrukcją wartości oraz narracjami historycznymi i muzealnymi. Konwencje wizualne zaczerpnięte z kina, archiwów policyjnych i klasycznych przedstawień malarskich składają się na mapę, po której porusza się artysta.
Jego prace znajdują się w kolekcjach Huis Marseille Museum for Photography w Amsterdamie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz w kolekcjach prywatnych. Nominowany do Paszportu Polityki 2014. Twórca albumu „Disassembly” (główna nagroda w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014 oraz nominacja do Photobook Award Kassel 2014).

http://www.bownikstudio.com/

CEL I OPIS WARSZTATÓW
Uczestnicy nauczą się nowego spojrzenia na swoje fotografie, poszerzonego myślenia o tym, do czego współcześnie można używać fotografii w sztuce, pracy na planie fotograficznym ze światłem sztucznym, przygotowania obiektu od strony założeń merytorycznych, autorskiego oświetlenia powstałego obiektu.
 
Warsztaty zaczną się częścią teoretyczną, na którą złoży się dwugodzinny wykład poświęcony aktualnym pojęciom z obszaru estetyki i krytyki współczesnej fotografii oraz towarzysząca wykładowi dyskusja. W kolejnym kroku, każdy z uczestników będzie miał możliwość konsultacji własnego, uprzednio zgłoszonego projektu.
Drugi dzień warsztatów upłynie w całości na części praktycznej, realizowanej w profesjonalnym i w pełni wyposażonym studio fotograficznym. Temat zostanie ustalony wspólnie przez grupę i prowadzącego, w oparciu o propozycje i zainteresowania uczestników.
Warsztaty rekomendujemy w szczególności osobom zainteresowanym włączeniem swojej praktyki fotograficznej w szersze spektrum sztuk wizualnych i towarzyszącego im dyskursu oraz chcącym pogłębić swoje rozumienie i umiejętność zastosowania w praktyce pojęć z zakresu antropologii wizualności czy ontologii obiektu.

Osoby zainteresowane świadectwem ukończenia warsztatów otrzymają dokument wydawany przez Instytut Fotografii Fort.

ORGANIZATOR ZAPEWNIA:
- możliwość współdecydowania o przedmiocie części praktycznej warsztatów (temat zostanie ustalony wspólnie, w dialogu z grupą)
- dostęp do profesjonalnie urządzonego, w pełni wyposażonego studia fotograficznego (Studio 99)
- optymalną wielkość grupy (liczba miejsc ograniczona do 10)
- świadectwo ukończenia warsztatów.
 
Prosimy o przygotowanie wybranego z portfolio projektu fotograficznego do konsultacji w pierwszym dniu warsztatów oraz przyniesienie własnych aparatów fotograficznych drugiego dnia. Od uczestników oczekujemy dostępności online przed rozpoczęciem warsztatów w celu wspólnego wypracowania tematu części praktycznej.

PO WARSZTATACH, UCZESTNIK:
- posiada wiedzę teoretyczną z zakresu krytyki i estetyki współczesnej fotografii, uzyskaną w trakcie wykładu, dyskusji i konsultacji zgłoszonego wcześniej projektu
- potrafi spojrzeć na swoje fotografie w szerokim kontekście sztuk wizualnych
- ma doświadczenie pracy z wykorzystaniem w pełni wyposażonego, profesjonalnego studia fotograficznego
- przygotowuje fotografowane obiekty, świadomie posługując się różnymi rodzajami światła sztucznego, w zgodzie z uprzednio przyjętymi założeniami merytorycznymi projektu.
 
HARMONOGRAM:
Dzień 1 / sobota 5.10
I. Wykład z aktualnych pojęć z obszaru krytyki i estetyki, jakimi posługuje się fotografia współczesna.
II. Dyskusja otwarta po wykładzie.
III. Konsultacja projektu słuchacza / słuchaczki.
Dzień 2 / niedziela 6.10
Część praktyczna, obiekt, martwa natura. Temat zostanie wypracowany z grupą, będzie wynikiem wspólnej dyskusji.

Termin: 5-6.10.2019 (sobota-niedziela), godz. 10:00-18:00
Miejsce: Studio 99 (Fort Mokotów, ul. Racławicka 99, Warszawa)
Cena: 1230 PLN
Liczba miejsc: 10
Termin nadsyłania zgłoszeń: 22.09.2019 (niedziela)
Termin ogłoszenia wyników: 25.09.2019 (środa)
Termin płatności: 27.09.2019 (piątek)

REKRUTACJA:
Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach prosimy o wypełnienie i wysłanie formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/1t-qNRTEpCpHWPBxBMfLQVoXzRoYOANc-BWTUUsSw6dU/edit
Osoby wybrane do uczestnictwa w warsztatach poinformujemy w wiadomości e-mail, zawierającej szczegóły dotyczące płatności za zajęcia.

W razie dodatkowych pytań, prosimy o kontakt pod adresem: biuro@instytutfotografiifort.org.pl.