mysleniecialem

Niedziela 22.09, godz, 11.00

Galeria IFF, Racławicka 99, budynek 06

2019-09-22

Myślenie ciałem - Bodythinking wokół wystawy "A więc wojna" Agnieszki Rayss

Patrzenie ciałem – doświadczenie i rozmowa 

Patrzenie nie jest procesem biernym  informacja płynie w dwóch kierunkach. 

Surowy obraz z oczu poddawany jest analizie, a jednocześnie umysł aktywnie proponuje różne hipotezy i przewidywania na temat tego, na co patrzymy. To, co "widzimy" powstaje z połączenia tych dwóch procesów. 

Co mniej oczywiste, patrzenie nie odbywa się wyłącznie w obrębie głowy. Zarówno to, co widzimy, jak i to, co myślimy, wywołuje reakcje w naszych ciałach. Umiejętność zauważania tych reakcji może poszerzyć nasze doświadczenie obcowania z tym, na co patrzymy i wzbogacić nasze odczuwanie i rozumienie świata.

W ramach spotkania Zuza Sikorska przeprowadzi uczestników przez doświadczenie zauważenia tego "rozszerzonego sposobu widzenia", które zakończy się rozmową  przejściem od obrazu i reakcji, które wywołał, do analizy i krytycznego myślenia. 

Takie ćwiczenie może dodać nowy, niewerbalny sposób obcowania ze sztuką.

Do udziału zapraszamy osoby w wieku 16+.

Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy.

 

Czas: 22.09.2019 (niedziela), godz. 11:00. Spotkanie potrwa około godziny. Warto przyjść nieco wcześniej, by zobaczyć wystawę.

Zapisy: karolina.miszczak@instytutfotografiifort.org.pl

 

O Myśleniu ciałem 

Świadome podejście do własnego ciała wspiera procesy twórcze i wyrażanie siebie. Rozumienie informacji, które płyną z ciała pozwala nam lepiej zrozumieć samych siebie, nasze relacje z otoczeniem, eksplorować świat, podejmować decyzje. Warsztaty i treningi "Myślenia ciałem" mają służyć doświadczeniom i twórczym eksperymentom w tym obszarze.

Zuza Sikorska  założycielka "Myślenia ciałem", prowadzi warsztaty twórcze, treningi swiadomości ciała. Od ponad 10 lat pracuje z ludźmi grupowo i indywidualnie jako trenerka i tutorka. Studiowała kulturoznawstwo, psychologię, śpiew, techniki pracy z ciałem i oddechem. Aktualnie uczy się analizy ruchu (Laban/Bartanieff Movement System) oraz metod pracy rozwojowej i terapeutycznej przez świadomy ruch.